טעויות נפוצות בעבודה עם וורדפרס

עם כמה שנים של ניסיון אנו שמחים להציג רשימה זו של בעיות ותקלות נפוצות שרבים ממשתמשי וורדפרס חווים וגם פתרון פרקטי.

 

1. לעלות תמונות או קבצים עם שם קובץ בעברית

שרתים ופונקציות לא מתמודדים עם שמות קבצים בעברית ולכן מומלץ לעולם לא לעלות תמונות או קבצים עם שמות בעברית.

 

2. לעלות תמונות ללא אופטימיזציה

מצלמות סטנדרטית, כולל מצלמות של טלופנים ניידים יוצרת קובץ בעל משקל רב ורזולוציה גבוהה. לרוב אין צורך ברזולוציה שכזו והעלאה של תמונות כבדות סתם תמלא את השרת וגם תעריך את זמן ההמתנה בעת העלאת התמונות. לא פחות ואולי יותר חשוב, במקרים ויש שימוש בגודל התמונה המלא זמן טעינת העמוד ו/או זמן פתיחת התמונה יתערכו גם הם. למדריך אופטימזציה של תמונה בעזרת תוכנת Picasa (פיקסה) החינמית של גוגל לחצו כאן.

 

3. לא למלא טקסט חלופי (alt) וכותרת (title) של תמונה

כברירת מחדל, כאשר מעלים תמונה, כותרת התמונה תהיה שם התמונה.
לרוב ובפרט כאשר האתר בעברית (וכאמור, לא מומלץ ששם הקובץ יהיה בעברית) מתבקש להחליף את כותרת התמונה לכותרת בעלת משמעות. הטקסט החלופי יישאר ריק וגם אותו רצוי למלא עם תיאור בעל משמעות.

למה זה חשוב? מנועי חיפוש עדיין לא יודעים להבין הקשר מתמונה ולכן הכותרת והטקסט החלופי יעזרו לפענוח תוכן התמונה ו"יחזקו" את הרשומה מבחינת מנועי החיפוש שכן יש לה תמונה רלוונטית. חוץ מזה ולא פחות חשוב גולשים בעלי מוגבלות נעזרים בכלי אשר מקריא את העמוד ולא ניתן להקריא תמונה ועל כן מה שמוקרא הוא הטקסט האלטרנטיבי. נכון להיום עם חוק (או עצם הרגישות) לנגישות אתרים לטקסט החלופי חשיבות רבה יותר. יש עוד סיבות אך אלו העיקריות. בעמוד 5 במדריך הPDF להוספת תמונה מוצגים שדות התמונה ומשמעותם.

 

4. לא לשים לב להבדלים בין שימוש באנטר (Enter) לשימוש בשיפט + אנטר (Shift + Enter)

הדבר לא נכון רק לוורדפרס אלה לכל עורך טקסט כולל וורד (Word). לחיצה על Enter תיצור פסקה חדשה בעוד שלחיצה על Shift + Enter (ביחד) פשוט תשבור שורה. לרוב הרווח בין שורה קטן באופן משמעותי בין זה הנוצר עם יצירת פסקה.
דוגמא – שימוש ב Shift+ Enter:
שורה ראשונה
שורה שנייה

דוגמא – שימוש ב Enter:
שורה ראשונה

שורה שנייה

 

5. העתק הדבק מוורד (או מערוכי טקסט אחרים ועמודי אינטרנט)

כאשר מבצעים פעולת "העתק" (copy), בנוסף לתוכן מעתיקים את סגנון הטקטס ותגיות נוספות.
נרצה שסגנון הטקסט יהיה בסגנון היעד ולא בסגנון המקור.
בנוסף, העתקת תגיות יכולה להפריע לרצף קוד הHTML וליצור בעיות משמעותיות בתצוגת העמוד.
בוורדפרס יש 2 כפתורים בעורך הטקסט שיעזרו להתמודד עם המצב. הראשון הוא כפתור הT אשר מנקה את הטקסט לחלוטין והשני הוא כפתור הW אשר ישמור על עיצוב בסיסי נתמך. ניתן ללמוד עוד על עורך הטקסט במדריך כתיבת פוסט.

 

6. שינוי מבנה קישורים לאחר עליית האתר

בתפריט מערכת הניהול, תחת הגדרות מצוי סעיף בשם מבנה קישורים המאפשר את שינוי מבנה הקישורים של האתר. אם יש כפתור בוורדפרס שיכול לעשות נזק זה הכפתור הזה. הקישור של כל עמוד מהווה בפני מנועי החיפוש ובכלל ככתובת של אותו עמוד. כפי שאם חנות תשנה כתובת ולא תעדכן אף אדם היא תפסיד את המוניטין וגם ללקוחת קיימים יהיה קשה יותר להגיע כך אם נשנה את כתובות העמוד (או במילים אחרות את מבנה הקישורים) כאילו שעברנו דירה ללא הודעה. כן אפשר לשנות מבנה קישורים אך יש להשתמש בהפניות קבועות שיודיעו לכולם (בעיקר למנועי החיפוש) על המעבר וינתבו לכתובת החדשה והמעודכנת.

 

7. עדכון מערכת ללא ביצוע גיבוי מלא

מערכת וורדפרס מציעה גיבוי בקליק. הקליק התמים יכול ליצור נזק רב, לפעמים יש רכיבים שלא תומכים ואף מתנגשים עם המערכת המשודרגת. טרם העדכון ימופיע במערכת אזהרה והבהרה מודגשות שמודיע שחובה לגבות נתונים וקבצים טרם הגיבוי. מיותר לציין שרבים מתעלמים מאזהרה זו…. אז שוב, חובה לעדכן רק כאשר יש גיבוי מלא ומוכן לפעולה למקרה הצורך. לאתרים בעלי תנועה רבה, אתרים שרצים עם קמפיין אשר מפנה לאתר או במקרה שהאתר מהווה מערכת קריטית לארגון מומלץ בחום לבצע שדרוג על שרת בדיקות ולעלות את האתר במכה בגרסתו המעודכנת כך הסיכון פוחת משמעותית.

 

8. לפרסם מאמר ולא לבדוק אותו

גם למשתמש המיומן ביותר מומלץ לקרוא ולבדוק את הרשומה המלאה עם פרסומה. מומלץ גם לבקש מאדם נוסף לבצע בדיקה. זכרו שהרשומה מפורסמת לציבור.

 

9. Practice Makes Perfect

בטח קיבלתם הדרכה עם עליית האתר. באופן הכי טבעי שיש – אם לא תיישמו בהתחלה בטוח שלא תזכרו בהמשך. עובדה.

 

יש לכם עוד נקודות להציף? נשמח אם תכתבו לנו או תשאירו תגובה לפוסט זה.

סגור לתגובות.