קוד פתוח

קוד פתוח – השלם גדול מסכום כל חלקיו

כשמדברים על קוד פתוח מדברים על תוכנות שקוד המקור שלהן פתוח לעיון וניתן לשינוי. מי שמשנה את הקוד הם המשתמשים בתוכנה עצמה והמסוגלים לעשות כן או מפתחים המזהים את הפוטנציאל שבה ולוקחים אותה לכיוונים ולשימושים נוספים על אלה שבשבילם תוכננה מלכתחילה.

למה צריך לפתח עם קוד פתוח?

המטרה מאחורי פיתוח תוכנה או אפליקציה שאינם בקוד פתוח היא בדרך כלל הידועה והפשוטה ביותר – להרוויח כסף. מי שמצליח לזהות צורך ולענות עליו בצורה טובה יצליח, בדרך כלל, למכור את התוכנה שלו. המצדדים בפעילות ובניית תוכנות בקוד פתוח יוצאים מנקודת מבט אחרת לגמרי:

  • זמינות לכל- האמונה שהמידע שייך לכולם הינה כוח מניע חזק ביותר הגורם לאנשי מקצוע רבים לעסוק בנושא ולעזור בפיתוח תוכנות בקוד פתוח, לתועלת הכלל.
  • שיתוף של מפתחים רבים לפיתוח תוכנה מסוימת בעזרת קוד פתוח מביא בדרך כלל ליצירת פתרונות ופיתוחים מעניינים של תוכנה שלא נשקלו מלכתחילה. זהו מעין סיעור מוחות וירטואלי.
  • השימוש בתוכנה איננו תלוי בהון העומד לרשות המשתמש, מה שמעמיד גופים קטנים וגדולים בעמדת שוויון מבחינה עסקית ומאפשר לגופים קטנים תחרות הוגנת ומקצועית נטו.
  • סכום השלם גדול מסכום כל חלקיו – לעיתים המוצא הסופי טוב עשרת מונים מזה שהתכוונו אליו מלכתחילה.

מי משתתף בפיתוח בעזרת קוד פתוח ולמה?

מי שמשתתף בפיתוח תוכנות מסוג זה הוא בדרך כלל איש מקצוע טוב בתחום המחשבים, כאשר ישנם מספר מניעים להשתתפות בפיתוח תוכנה עם קוד פתוח:

  • האמונה שהידע הוא נחלת הכלל, כפי שכבר הוזכר לעיל, היא כוח מניע לא מבוטל.
  • מי שמעוניין בהכרה מקצועית ביכולותיו, מה שיאפשר לו בעתיד פוזיציה טובה יותר מבחינה כלכלית.

לעתים מזומנות נעשה פיתוח תוכנה באמצעות קוד פתוח, כשהיא זמינה ברשת לכל דורש. ואולם קבלת שירות ותמיכה עבור התוכנה או הוספת אפליקציות נוספות או פיתוח ייחודי עבור גוף עסקי או אחר – כל אלה כרוכים בתשלום. יחד עם זאת פתוחה בפני מי שמשתמש בתוכנה האפשרות לפתח בעצמו את כל הדברים הללו. הדבר המרכזי המאפיין את נושא הקוד הפתוח הוא למעשה הבחירה ההוגנת שיש לכל מי שמשתמש בתוכנות כאלה ואי ההתניה של השימוש בתוכנה.

סגור לתגובות.