אדובי EDGE – פושר…

Adobe Edge - מתוך אתר החברה

אדובי השיקה לאחרונה את גרסאת האלפא של תוכנת הEDGE המדוברת – המענה של אדובי לHTML5.
אין ספק שגדלותו של הפלאש ירד עם עליתו של האיפון שאינו תומך בטכנולגיה וכן בגלל העובדה שטכנולוגיה זו גוזלת משאבי מחשב חשובים ופעמים רבות גורמת לקריסת הדפדפן (ע"פ אפל זו הסיבה שהטכנולוגיה לא אומצה במוצריה הניידים).

בכתבה בנענע ראיתי את הכותרת "סופו של הפלאש? אדובי מעמיקה את פעילותה ב-HTML 5".
מרוח הכותרת ניתן להבין שאדובי היא זו ש"הורגת" את הפלאש וממליכה את הHTML5 אבל האמת שזה המענה שלה למגמה העולמית ואם לא תשכיל לעשות זאת נראה הרבה פחות נוכחות שלה ברשת.

המגמה העולמית באתרי אינטרנט מדברת על מעבר לקוד פתוח ותכנות בעל תאימות גבוהה לדפדפנים ומכשירים שונים. ברור שאדובי לא המציאה טכנולוגיה חדשה ולא היתה להם כוונה כזו.
התוכנה בעצם משמשת כעורך "HTML5"  המשלב ספריית JAVASCRIPT לקבלת אפקטים אשר לא נתמחים בHTML5 או לקייום תאימות, יש הרבה כאלה ועושה רושם שהשימוש בJS עולה על השימוש בHTML5.

לאלה המוכרים עם פלאש "הבמה" כאן היא למעשה אלמנט DIV (אומנם זה לא טבלה אך בטח לא  לגמרי HTML5). אלמנטים תחת DIV זה יהיהו גם DIVים במבנה "קליפת הבצל" הידוע.

לוגו html5

עם בחינת התוצר של גרסאת האלפה אני חייב לציין שאני לגמרי לא מתרשם, עושה רושם שהמוצר היה צריך להיות תוסף של עורך הHTML של אדובי – Dream Weaver ולא פלטפורמה בפני עצמה.
אין לי ספק שלזמן הקרוב מי שמגיע מרקע של פיתוח יעדיף לעבוד עם קוד ומי שבא מרקע של עיצוב או פלאש ייתקשה לממש את הפוטנציאל הגלום בשימוש נבון בHTML5 וספרייות javascript.
נימה של אופטימיות נמצאת בעובדה שמדובר בגרסאת אלפא ועושה רושם שאדוי מעוניינים מפיידבק מהמשתמשים.


כמו שאתם רואים בסרט התוצאה לא מרגשת בכלל….

ומה דעתכם?

לכתבה בנענע

תגובה אחת על אדובי EDGE – פושר…

  1. מאת nadav‏:

    מעניין!!